introwertyk
PO GODZINACH

Media społecznościowe: za co je lubimy?

Dla introwertyków kontakt i przebywanie z ludźmi mogą być naprawdę wyczerpujące. Na szczęście w dzisiejszych czasach naprzeciw naszym potrzebom wychodzą media społecznościowe. Dzięki nim możemy utrzymywać więzi z innymi, nie ryzykując przy tym utraty nadmiernych ilości energii. Niektórzy twierdzą nawet, że w relacjach online trudno jest odróżnić introwertyków od ekstrawertyków, a różnice w temperamencie ujawniają się dopiero przy spotkaniu na żywo. Jak to wszystko działa i dlaczego tak bardzo lubimy korzystać z social mediów? O tym poniżej.

  1. Nieśmiałość? Żaden problem

Dla niektórych introwertyków kontakty towarzyskie przez media społecznościowe są znacznie łatwiejsze niż twarzą w twarz, zwłaszcza jeśli poznajemy kogoś po raz pierwszy. Pozwalają na interakcję 1 na 1, co nie zawsze jest możliwe w obecności innych osób. Poza tym możemy sami łatwo dawkować ilość wysyłanych i tym samym odbieranych wiadomości, a to wszystko bez konieczności wychodzenia z domu. No i nie musimy się martwić co na siebie włożyć… 😉

  1. Komunikacja pisemna

Podczas sytuacji towarzyskich, słysząc skierowane w swoim kierunku pytanie wielu introwertyków poczuje się trochę jak na świeczniku. Zupełnie inaczej jest w przypadku komunikacji pisemnej, kiedy mamy szansę przemyśleć swoją wypowiedź przed wysłaniem wiadomości. Możemy edytować ją tak długo, aż nie będziemy z niej w pełni zadowoleni. To redukuje ryzyko użycia niewłaściwych słów i ewentualnego skrępowania wywołanego taką sytuacją. Jedynym minusem jest fakt, że czasem przygotowanie prostej wiadomości zajmuje nam tak dużo czasu, że rozmówca zaczyna zastanawiać się co się z nami dzieje.

  1. Rozmawiasz kiedy chcesz

Introwertycy muszą być w odpowiednim nastroju by mieć siłę i ochotę na kontakt z innymi. A nastrój ten nie zawsze wypada w pożądanym momencie, czyli momencie wydarzeń towarzyskich. W dodatku boimy się, że poczujemy się niezręcznie chcąc opuścić imprezę znacznie wcześniej niż inni. Na szczęście komunikatory czy czaty umożliwiają nam rozmowę wtedy kiedy tego chcemy i tak długo jak mamy na to ochotę. W ten sposób łatwiej jest również porozumieć się z osobą którą uznajemy za trudnego rozmówcę, bez obawy że niespodziewanie na nas naskoczy i będziemy musieli unikać jej przez resztę wieczoru.

  1. Mniej krępujących sytuacji

Osoby introwertyczne źle znoszą krępujące sytuacje towarzyskie. Kiedy rozmowa się nie klei i pomiędzy nami a kimś kogo ledwo znamy zapada niezręczna cisza, natychmiast szukamy okazji do ucieczki. Na szczęście w relacjach online takie przypadki nie mają miejsca. Kiedy sytuacja staje się niewygodna, po prostu wysyłamy wiadomość o tym że musimy kończyć rozmowę. Podobnie kiedy mamy do czynienia z kimś kto jest natarczywy lub niegrzeczny, możemy zwyczajnie się wylogować. Jeszcze lepszą opcją jest zablokowanie wiadomości przychodzących od tej osoby, tak by uniknąć kontaktu z nią w przyszłości.

  1. Zawsze na bieżąco

Jeśli nie spędzamy zbyt dużo czasu z innymi ludźmi, możemy mieć trudność w utrzymywaniu czy pogłębianiu relacji. Zwłaszcza że przegapiamy wiele wydarzeń na których inni byli obecni i nie jesteśmy wtajemniczeni we wszystkie opowieści którymi inni dzielili się podczas spotkań. Szczęśliwie media społecznościowe pozwalają nam być na bieżąco z nowinkami towarzyskimi bez konieczności ciągłego imprezowania. Jest to bardzo pomocne w momencie, kiedy po dłuższej przerwie spotykamy kogoś na żywo – jeśli wiemy co dzieje się w życiu tej osoby, łatwiej jest nam rozpocząć rozmowę.

  1. W samotności i w kontakcie… jednocześnie!

Jak wiemy, introwertycy potrzebują dużo czasu by zregenerować energię zużytą w kontaktach z ludźmi. Tymczasem media społecznościowe umożliwiają nam jednoczesne pielęgnowanie swojego życia towarzyskiego i rozkoszowanie się czasem ciszy, spokoju i samotności. Możemy dowiedzieć się co słychać u naszych znajomych, porozmawiać, zaplanować coś czy nawet poznać nowych ludzi wprost z zacisza własnego domu. Nikt nie musi wiedzieć, że w tym samym czasie oglądamy film, głaszczemy kota i jemy lody – przyjemne z pożytecznym.

  1. Sam decydujesz, czym się dzielisz

Introwertycy dużą wagę przywiązują do własnej prywatności. Szczegółami ze swojego życia dzielimy się tylko z najbliższymi znajomymi i rodziną i nie lubimy, jeśli ktoś próbuje zachęcić nas do odstępstwa od tej zasady. Kiedy zostaniemy zaskoczeni bardzo osobistym pytaniem w sytuacji publicznej, często nie potrafimy z niego zręcznie wybrnąć i niechcący ujawniamy więcej niż byśmy chcieli. W komunikacji online łatwiej jest zignorować pytanie, zmienić temat lub posłużyć się drobnym kłamstwem by uniknąć odpowiedzi. Również w odwrotnej sytuacji komunikacja w Internecie jest dla nas bardzo wygodna: pisząc wiadomości nie czujemy presji ze strony rozmówcy, dzięki czemu chętniej otwieramy się na drugą osobę. W ten sposób mamy szansę pokazać swoje prawdziwe ‘ja’ i zabłysnąć tym co chowamy na co dzień głęboko w sobie.

 

Źródło: https://www.learning-mind.com/social-media-platforms-introverts/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *