introwertyk
CIEKAWOSTKI

Czy osobowość wpływa na jakość snu?

Wygląda na to, że tematyka osobowości i jej wpływu na inne sfery naszego życia intryguje osoby z coraz różniejszych branż. Tym razem postanowili się jej przyjrzeć spece od… materaców (tak, takich do spania) i przeprowadzili test z udziałem 1000 Amerykanów. Osoby badane w pierwsze kolejności były przyporządkowywane do odpowiedniej grupy z pomocą testu MBTI, a następnie odpowiadały na pytania związane z tym jak śpią i o czym śnią najczęściej. Zobaczcie co z tego wynikło.

W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na poziom jakości snu u poszczególnych grup. Okazało się, że ekstrawertycy są ogólnie bardziej zadowoleni z tego jak śpią w ciągu nocy – średnia ocena to 5,5 w skali od 1 do 7. U introwertyków wartość ta wyniosła 5,1. Ekstrawertycy odczuwają również wyższy poziom energii tuż po przebudzeniu (5,3 vs. 4,5) i mają większą gotowość do działania (5,6 vs. 4,9). Introwertykom zdarza się natomiast częściej przysypiać w ciągu dnia, kiedy wcale tego nie chcą…

Świadomy sen i zapamiętywanie

Po przeanalizowaniu snów badacze doszli do wniosku, że ekstrawertycy częściej doświadczają świadomego snu, czyli sytuacji kiedy zdajemy sobie sprawę z tego że śnimy (3,8 vs 3,4). Introwertykom z kolei nieco częściej przydarzają się w nocy koszmary (4,0 vs 3,7). Zaskakującym okazał się wynik sugerujący, że ekstrawertycy mają większą skłonność do zapamiętywania własnych snów (5,6 vs 5,3) . Jest to nieco w sprzeczności do założenia, że introwertycy są bardziej skupieni na wytworach własnego umysłu. Z drugiej strony można podejrzewać, że introwertyczne mózgi od razu po przebudzeniu zajmują się już natłokiem zupełnie nowych bodźców. W związku z tym trudniej jest im odtworzyć to, czym zajmowały się chwilę wcześniej.

Osobowość a sny

O czym śnią poszczególne typy osobowości? Okazuje się, że w snach introwertyków nieco częściej pojawia się motyw bezsilności i rzeczy na które nie mamy wpływu. Śnimy np. o wypadających zębach, czy bezskutecznej walce z kimś. Ekstrawertyczne sny mają w sobie więcej sprawczości i aktywności i dotyczą takich tematów jak chociażby podróże. Nie oznacza to oczywiście, że introwertycy nie śnią o podróżach, a ekstrawertycy nie mają koszmarów – po prostu zdarza się to statystycznie rzadziej.

Mniej zaskakującym wydaje się być wynik wskazujący na to, że w snach ekstrawertyków częściej niż u introwertyków pojawiają się ludzie. I mam tu na myśli osoby z którymi łączą nas różne relacje – zarówno członków rodziny, jak i znajomych, czy współpracowników lub szefów.

Wnioski

Osobiście do całego badania odnoszę się raczej z dystansem, zwłaszcza że wymienione różnice nie były kolosalne. Jednak już sam fakt tego, że niektóre wnioski okazały się statystycznie istotne wskazuje na to, że być może jest to ciekawy obszar do dalszych badań. W końcu skoro nasz introwertyczny mózg wykazuje różnice w stosunku do ekstrawertycznego w ciągu dnia, to jest bardzo prawdopodobne, że inaczej funkcjonuje także w nocy. Autorzy badania pokusili się również o zbadanie różnic w wynikach w zależności od położenia ankietowanych na skali poznanie – intuicja, myślenie – odczuwanie, oraz osądzanie – obserwacja. Po dokładne wyniki odsyłam do linku poniżej.

A Wy, jak śpicie drodzy introwertycy?

 

Źródło: https://www.bestmattress-brand.org/pillow-personalities/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *