introwertyk
PRACA

Introwertyczni przedsiębiorcy, którzy odnieśli światowy sukces

Wydawać by się mogło, że dla introwertyka bycie przedsiębiorcą to wyjątkowo trudne wyzwanie. W firmach nastawionych na zysk i dynamiczny rozwój liczy się charyzma i rozbudowane kontakty towarzyskie. W dodatku życie przedsiębiorcy jest dynamiczne i pełne chaosu. Jednak okazuje się, że bycie introwertykiem nie wyklucza osiągnięcia sukcesu w biznesie. Jeśli wiesz, że nawiązywanie kontaktów i ciągła praca w grupie nie jest Twoją mocną stroną, otocz się osobami, które Cię w tym wyręczą. Doskonałym przykładem mogą tu być introwertycy, którzy odnieśli sukces stosując m.in. tę właśnie zasadę. Poniżej przedstawiamy sylwetki 6 z nich.

  1. Steve Wozniak

Historia współzałożyciela Apple to przykład na to, jak pracując w ciszy, na osobności można doprowadzić do rewolucji. Steve Wozniak wymyślił pomysł na biznes zupełnie sam, a potem skorzystał z pomocy ekstrawertyka, Steve’a Jobsa wy wprowadzić go w życie na wielką skalę. Jak sam mówi: „Nie wierzę że cokolwiek naprawdę rewolucyjnego zostało kiedykolwiek wymyślone przez zespół. Dam Wam radę która być może wyda Wam się trudna do zaakceptowania: Pracujcie sami, nie w grupie”. Nie chodzi tu o to by się izolować, ale by docenić potencjał drzemiący w samodzielnym myśleniu, a następnie wykorzystać go w praktyce, być może już z pomocą innych.

  1. Larry Page

Oto człowiek, który wraz z Sergeyem Brinem stworzył firmę Google. Był on dyrektorem generalnym firmy w latach 1998 – 2001 oraz 2011 – 2015, a następnie objął główne stanowisko w powołanym przez Google holdingu Alphabet. Jeszcze 20 lat temu wielu obserwatorów sądziło, że jest on dziwnym i niepewnym kandydatem na tego typu stanowisko. Powściągliwy i skupiony na technologii Page nie pasował do typowego wizerunku biznesmena. Jednak jego cicha natura intelektualisty pozwoliła na stworzenie zupełnie nowego, innowacyjnego produktu i wyjątkowej marki która do chwili obecnej jest wzorcem dla korporacji na całym świecie.

  1. Bill Gates

Tego Pana znacie zapewne jako założyciela Microsoftu oraz jednego z najbogatszych ludzi na świecie. Czy sądzilibyście, że jest on typem samotnika, który zwyczajnie potrafił stworzyć zespół uzupełniający się pod kątem mocnych i słabych stron? Jak sam mówi: „Jeśli jesteś zdolny, nauczysz się wykorzystywać zalety bycia introwertykiem. Możesz np. wziąć kilku dni wolnego na przemyślenie ważnego problemu, przestudiować dostępną literaturę na dany temat i dzięki intensywnej analizie dojść do zupełnie rewolucyjnych wniosków. A kiedy Ci się to uda… zobacz co z tym zrobią ekstrawertycy, zatrudnij kilku i razem połączcie swoje umiejętności.”

  1. Warren Buffet

Kolejną pozycję w czołówce najbogatszych ludzi na świecie zajmuje inny introwertyk, Warren Buffet. Jest on założycielem i dyrektorem holdingu Berkshire Hathaway, prężnie działającego przede wszystkim w branży ubezpieczeniowej. Doskonale radzi sobie również w inwestycjach. Jego mocne strony to trzeźwe, krytyczne myślenie i nieuległość intelektualna. Dzięki przeniesieniu tych cech do komunikacji biznesowej, Warren Buffet przekształcił swoje introwertyczne tendencje w prężne atuty przedsiębiorcy i zarządza jednym z najlepiej prosperujących biznesów w Ameryce.

  1. Mark Zuckerberg

Założyciel Facebooka i miliarder Mark Zuckerberg został kiedyś opisany przez szefową operacyjną swojej firmy Sheryl Sandberg w następujący sposób: „jest nieśmiały i introwertyczny, przez co osoby obce odbierają go często jako niezbyt nieprzyjaznego, ale on wcale taki nie jest”. Zuckerbergowi udało się zbudować charyzmę na swoim introwertyzmie, jakkolwiek sprzecznie by to nie brzmiało. Dzięki swojej empatii i trosce o pracowników potrafił nakłonić wiele osób do współpracy i tym sposobem zbudował zespół, w którym wszyscy doskonale się wzajemnie uzupełniają. Efektem jest właśnie Facebook, najpotężniejszy portal społecznościowy jaki kiedykolwiek powstał.

  1. Elon Musk

Kto by pomyślał, że człowiek którego nazwano ‘drugim Stevem Jobsem’ był kiedyś zdystansowanym, introwertycznym inżynierem. Ale on sam nie zapomina i bardzo chętnie o tym opowiada. Architekt produktu i dyrektor generalny Tesla Motors postanowił wyjść nieco poza swoją strefę komfortu, by odnaleźć się w branży zdominowanej przez ekstrawertyków: „Potrzebowałem długiej praktyki, by być w stanie wyjść na scenę i wydobyć z siebie coś więcej niż tylko bełkot… Jako dyrektor generalny, w zasadzie nie miałem innego wyjścia”. Ale jak przyznaje Elon Musk, dopasowanie się do swojej roli przedsiębiorcy wcale nie wymaga zmiany osobowości, wyznawanych wartości czy etyki pracy.

 

Źródło: www.entrepreneur.com/article/286611
              www.truity.com/blog/5-super-successful-introverts-and-what-they-did-right

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *