Różne osobowości w pracy – jak to pogodzić?
Podczas godzin pracy biuro staje się miejscem, gdzie przebywają razem osoby o odmiennych typach osobowości. Jedne są gadatliwe, inne wolą zatrzymać własne myśli dla siebie. Takie różnice bywają trudne do pogodzenia, zwłaszcza jeśli trafiają na siebie ludzie z dwóch różnych krańców introwertyczno – ekstrawertycznej skali. I w dodatku muszą oni nie tylko spędzać ze sobą wiele godzin każdego dnia, ale i nauczyć się razem współpracować.
Według Jima Lew, eksperta od rozwoju organizacji, ekstrawertycy zazwyczaj postrzegają introwertyków jako aspołecznych, niekompetentnych, nieśmiałych, skrytych i nieskłonnych do współpracy. Tymczasem introwertycy uważają ekstrawertyków za agresywnych, egoistycznych, nieświadomych, niegrzecznych i spragnionych kontaktów towarzyskich. Taki brak wzajemnego zrozumienia może powodować konflikty i utrudniać komunikację pomiędzy obydwoma grupami. Pomimo to, współpracownicy są zmuszeni do nauczenia się wspólnego, wspierającego i zdrowego funkcjonowania w miejscu zatrudnienia. I jak się okazuje, nie jest to wcale niemożliwe – należy tylko zdawać sobie sprawę, jak pracować z poszczególnymi osobami i jak nimi zarządzać.
Jak pracować z introwertykiem?
Po pierwsze: przedstawiaj plan działania z wyprzedzeniem. Introwertycy lubią dobrą organizację i czas na przygotowanie się. Informuj ich o zaplanowanych wydarzeniach, spotkaniach i projektach nieco wcześniej, a potem trzymaj się grafiku. Dzięki temu oszczędzisz wszystkim zbędnego stresu.
Po drugie: korzystaj z nowych technologii. Introwertycy preferują konwersacje jeden na jeden a gorzej czują się na spotkaniach w większym gronie. Rozwiązaniem tej sytuacji może być grupowa wymiana zdań online, gdzie każdy ma szansę wyrazić swoje zdanie bez względu na umiejętność ‘przebicia się’ w tłumie. Wiele firm korzysta z tego rozwiązania, dzięki czemu zyskują wiele nowych pomysłów i punktów widzenia.
Po trzecie: bądź cierpliwy. Nie spodziewaj się że introwertyk nagle wyskoczy że swojej strefy komfortu i z własnej inicjatywy zacznie dzielić się przemyśleniami z grupą. Daj mu czas na oswojenie się z innymi i sformułowanie myśli.
Dyskutując z introwertykiem np. na temat projektu, zwykle nie otrzymasz zbyt dużo werbalnej informacji zwrotnej. Ale nie oznacza to, że ta druga osoba Cię nie słucha, lub nie ma nic do powiedzenia. Z pewnością chętnie wyrazi swoją opinię nieco później i w bardziej preferowany sposób, np. za pomocą przemyślanego i konstruktywnego emaila. Nie musisz także kontrolować introwertycznego pracownika wisząc nad jego ramieniem. Jeśli będzie on znał założone cele i terminy, będzie o nich pamiętał doceniając uzyskaną przestrzeń do pracy.
Po czwarte: udziel głosu. Introwertyk nawet jeśli ma coś istotnego do powiedzenia, rzadko będzie zabiegał o szansę, by się tym podzielić. Przejmij inicjatywę, podejdź do takiej osoby indywidualnie po spotkaniu. Dzięki temu chętniej wypowie ona swoją opinię i nie będzie zmuszona do robienia tego przed całym zespołem.
Jak pracować z ekstrawertykiem?
Po pierwsze: pozwól mówić. Nie próbuj gasić ekstrawertycznego entuzjazmu, a wręcz przeciwnie – podtrzymuj go. Dostarcz ekstrawertykom takich zadań i ról, które będą zgodne z ich osobowością i pozwolą na kontakt z ludźmi. Pozwól im na wyrażanie myśli i pomysłów, bo istnieje duża szansa, że mają ich naprawdę wiele.
Po drugie: bądź asertywny. Ekstrawertycy lubią skupiać na sobie uwagę przez większość czasu, ale upewnij się, że nie kradną go zbyt dużo. Jeśli trzeba, wtrąć się do rozmowy i przekieruj ją na inne tory, lub przekaż głos innej osobie. Bądź w tym stanowczy – każdy powinien mieć szansę na zabranie głosu, a ekstrawertycy czasem sami nie zdają sobie sprawę z tego, jak dużo mówią.
Po trzecie: zadawaj pytania. Ekstrawertycy mają tendencję do mówienia zanim jeszcze uporządkują swoje myśli. To, że dzielą się z kimś jakimś pomysłem, nie znaczy jeszcze, że sami już go dobrze przemyśleli – być może dopiero go tworzą. W takich przypadkach pomocne okazuje się być zadawanie pytań, które pozwolą na ustrukturyzowanie i sprawdzenie tego, co zostało powiedziane. Bardzo dobrze robią to introwertycy, którzy po przeanalizowaniu informacji jednym celnym pytaniem potrafią przywrócić rozmowę na właściwe tory.
Jak zarządzać zespołem złożonym z różnych osobowości?
Każdy z nas jest inny, nawet jeśli reprezentujemy podobny typ osobowości. Zróżnicowany zespół wymaga więc unikalnego i elastycznego sposobu zarządzania. Dobry manager najpierw pozna swoich pracowników i oddeleguje zadania w taki sposób, by podkreślić atuty i ukryć słabości podwładnych.
Na przykład, nie warto wyznaczać nieśmiałego pracownika do przygotowania prezentacji na duże spotkanie w firmie, a ekstrawertykowi zlecać samodzielnego projektu zorientowanego na szczegóły. Każda osoba powinna otrzymać zadania dopasowane do swojego charakteru i umiejętności. Kluczem do sukcesu wydaje się więc być obserwacja współpracowników, zauważenie ich preferencji, a także mocnych i słabszych stron i uwzględnienie wyciągniętych wniosków podczas codziennej pracy.
Źródło: https://www.businessnewsdaily.com/2320-introvert-extrovert-quiz.html