Ambiwertyk – kto to taki?
Podczas gdy niektórzy ludzie z łatwością identyfikują się jako introwertycy bądź ekstrawertycy, bardzo duża część społeczeństwa ma z tym niemały problem. I nic w tym dziwnego, bowiem taki podział jest sztuczny i nie do końca dobrze oddaje rzeczywistość. Tak naprawdę introwertyzm i ekstrawertyzm to tylko dwa ekstrema na szerokiej skali osobowości, a większość z nas plasuje się gdzieś pomiędzy nimi (patrz FAQ). Osoby które znajdują się mniej więcej pośrodku skali, nazywa się ambiwertykami.
Specjalista od zarządzania Adam Grant z uniwersytetu w Pensylwanii na podstawie swoich badań twierdzi, że dwie trzecie ludzi nie identyfikuje się w większym stopniu z żadną z grup. Ambiwertyk posiada cechy zarówno introwertyczne jak i ekstrawertyczne, a jego zachowanie uzależnione jest od sytuacji. Uważa się, że osoba taka może mieć pewną przewagę nad tymi, u których przeważają skrajne cechy osobowości. Jest bardziej elastyczna w kontaktach z ludźmi, potrafi dobrze dopasować się i porozumieć niemal z każdym, niezależnie od temperamentu. Profesor Grant dowiódł na przykład, że ambiwertycy są doskonałymi handlowcami i potrafią osiągnąć nawet o 50% wyższe wyniki w sprzedaży niż przeciętna osoba. Z jednej strony potrafią słuchać swoich klientów i nie emanują nadmierną pewnością siebie, a z drugiej mają w sobie na tyle dużo entuzjazmu i asertywności by finalizować transakcje.
Czy ambiwertyk to ja?
Dobrze jest zdawać sobie sprawę gdzie znajdujemy się na skali introwertyzm – ekstrawertyzm. Pozwala to chociażby znać swoje mocne i słabe strony i odpowiednio się nimi posługiwać. Jeśli chcesz sprawdzić który typ osobowości pasuje do Ciebie, przeczytaj poniższe stwierdzenia. Jeśli utożsamiasz się z większością z nich, ambiwertyk to najprawdopodobniej Twój typ:
- Mogę pracować zarówno samodzielnie, jak i w grupie. Nie robi mi to różnicy.
- Podczas spotkań towarzyskich czuję się swobodnie, ale nie lubię przebywać wśród ludzi przez długi czas bez przerwy
- Bycie w centrum uwagi traktuję jako formę rozrywki, pod warunkiem że nie trwa zbyt długo
- Niektórzy ludzie uważają mnie za osobę cichą, a inni za duszę towarzystwa
- Nie muszę żyć w ciągłym biegu, ale zbyt długi odpoczynek sprawia że zaczynam się nudzić
- Potrafię zatracić się we własnych myślach równie łatwo jak w rozmowie z drugą osobą
- Rozmowy ‘o pogodzie’ nie krępują mnie, ale są nudne
- Niektórym ludziom potrafię zaufać od razu, a w przypadku innych potrzebuję czasu
- Nudzę się spędzając zbyt dużo czasu w samotności, natomiast długi czas w towarzystwie potrafi być dla mnie męczący
Ważną umiejętnością którą powinien opanować ambiwertyk jest intuicyjne dostosowywanie swojego zachowania do sytuacji. Mając rozwiniętą samoświadomość można na przykład stać się wylewnym ekstrawertykiem podczas nawiązywania kontaktów biznesowych oraz wyrozumiałym i nienarzucającym się introwertykiem w rozmowie z nieśmiałym przyjacielem. Tego typu dopasowywanie się do otoczenia świadczy o inteligencji emocjonalnej i przyczynia się zarówno do satysfakcjonującego życia zawodowego jak i osobistego.
Źródło: www.psnews.com.au/wa/551/personal_development/nine-signs-that-youre-an-ambivert