18 filmów z introwertykami w roli głównej
Zrobiłam sobie ostatnio intensywną burzę mózgów na temat: O czym już było, a o czym jeszcze nie było na Introwertycznie.pl. Burza oczywiście jednoosobowa, jak u introwertyczki przystało 😉 Dementuję jednocześnie plotki, że burze muszą być wieloosobowe, gdyż rezultat tej mojej kameralnej okazał się być nadzwyczaj zadowalający. Po mniej więcej 2 godzinach i kilkunastu pomysłach doznałam olśnienia: filmy! Nie było nic o filmach, a to wręcz karygodne przeoczenie. Przecież trudno sobie wyobrazić przyjemniejszy dla introwertyka wieczór, niż ten spędzony w domu przy dobrym filmie, z kubkiem herbaty czy miską popcornu!
Tak więc skruszona naprawiam swój błąd i przedstawiam Wam listę filmów… o nas. Ich głównymi bohaterami są właśnie osoby o introwertycznym temperamencie, a do tego same filmy są naprawdę ciekawe i godne polecenia. Kilka z nich to prawdziwe kinowe perełki :-). Wierzę, że każdy z Was znajdzie tutaj coś dla siebie, a jeśli tylko macie ochotę uzupełnić poniższą listę swoimi propozycjami, zachęcam do komentowania.
-
Zwariować ze szczęścia (La pazza gioia)
Opowieść o dwóch skrajnie różnych osobowościach: gadatliwej mitomance Beatrice, oraz wrażliwej introwertyczce Donatelli. Połączyła je przyjaźń i… chęć ucieczki z położonego we włoskiej Toskanii ośrodka psychiatrycznego. Brzmi intrygująco, prawda? Taki właśnie jest ten film – kontrastowy, nieoczywisty, błyskotliwy, będący połączeniem elementów komedii i dramatu. O jego jakości świadczą dodatkowo liczne nominacje i wyróżnienia na międzynarodowych festiwalach filmowych.
-
Sekretne życie Waltera Mitty (The Secret Life of Walter Mitty)
Tytułowy bohater tego filmu to postać co najmniej niebanalna. Walter pogrążony jest w świecie wewnętrznym, żyje wydarzeniami z własnej wyobraźni. Nieco gubi się w codziennym życiu, które uważa za nudne, przewidywalne, pozbawione emocji i przygód. Czyżby zmiany w redakcji, w której pracuje główny bohater miały stanowić dla niego przełom? Czy Walter znajdzie w sobie odwagę na przygody i bycie ‘tu i teraz’? Uwaga: tutaj realny świat skutecznie miesza się ze światem marzeń!
-
Piękny umysł (A Beautiful Mind)
Klasyka światowego kina. Oskar za najlepszy film roku 2002, za najlepszy scenariusz i dla najlepszego reżysera, a do tego kilkanaście innych nagród i 29 nominacji. John Nash to postać znana chyba każdemu, kto miał kiedykolwiek do czynienia z matematyką. Geniusz matematyczny, skryty i nieco nieśmiały naukowiec, z uporem pracujący nad opracowaniem swojej własnej teorii. Niestety na drodze bohatera do osiągnięcia międzynarodowego sukcesu staje ciężka choroba.
-
Paterson
Paterson jest kierowcą miejskiego autobusu i wiedzie spokojne życie u boku swojej żony… i psa. Codziennie powtarza podobne schematy działania, obserwuje świat zza szyby prowadzonego pojazdu, a rozrywki dostarcza mu pisanie wierszy, spacerowanie z psem i spotkania z wąską grupą przyjaciół. Film przenosi nas w bogate życie wewnętrzne bohatera, okraszone filozoficznymi przemyśleniami na temat czasu, piękna, satysfakcji z życia i powodów ludzkiego istnienia.
-
Manchester by the sea
Oto kolejny film w zestawieniu doceniony na arenie międzynarodowej. Otrzymał między innymi Oskara za najlepszego aktora pierwszoplanowego oraz najlepszy scenariusz w 2017 roku. Lee Chandler prowadzi proste, pustelnicze życie w Bostonie, kiedy dowiaduje się, że zmarły właśnie brat powierzył mu opiekę nad swoim nastoletnim synem. W związku z tym główny bohater wraca do rodzinnego miasteczka Manchester By The Sea, by zmierzyć się zarówno z nową rolą, jak i z własną przeszłością.
-
Amelia
Film utrzymany jest w baśniowej konwencji i łączy w sobie elementy dramatu i komedii romantycznej. Amelia to młoda dziewczyna, żyjąca sama w Paryżu. Jest nieco samotna, zagubiona, trudno jest jej odnaleźć w życiu nie tylko bratnie dusze, ale także kierunek i cel działania. Wszystko zmienia się, kiedy znajduje ukryty w łazience skarb, następnie jego właściciela, a wraz z nimi swoje przeznaczenie: od tej chwili będzie uszczęśliwiać ludzi! Sami sprawdźcie, do czego to doprowadzi…
-
Whiplash
Wśród nas introwertyków zdarza się wiele wybitnych, utalentowanych jednostek. Jedną z nich jest Andrew, młody perkusista szkolący się w konserwatorium muzycznym na Manhattanie. Wysokie ambicje skłaniają go do dołączenia do szkolnej orkiestry, prowadzonej przez kontrowersyjnego i nie przebierającego w środkach profesora Fletchera. Jak będzie wyglądać droga głównego bohatera do perfekcji? Ten wyjątkowy dramat muzyczny został nagrodzony w 2015 roku 26 razy i otrzymał 36 nominacji.
-
Z dystansu (Detachment)
Henry Barthes to utalentowany nauczyciel, który w swojej pracy stara się za wszelką cenę zachować pełen profesjonalizm. Pracuje jako pedagog zastępczy przenosząc się z jednej placówki do drugiej i traktuje otaczające go wydarzenia dość neutralnie. Unika przywiązywania się do ludzi i twardo trzyma się swojego postanowienia. Za sprawą jednej ze szkół bohater zostaje jednak postawiony w zupełnie nowej sytuacji i zaczyna odkrywać świat emocji. Uwaga – dramat należy do tych naprawdę smutnych i melancholijnych.
-
Najlepsze najgorsze wakacje (The Way Way Back)
Nieśmiały nastolatek wyjeżdżający na rodzinne wakacje z nowym partnerem swojej mamy, za którym w dodatku nie przepada. Brzmi jak kiepski scenariusz na lato, prawda? Tak samo widzi to właśnie młody Duncan, któremu w dodatku brakuje pewności siebie. Na szczęście na miejscu chłopak poznaje Owena, którego optymizm ratuje cały wyjazd. Ten film to raczej komedia niż dramat, choć nie pozbawiony wątku wewnętrznych dylematów głównego bohatera i toczącej się w nim walki.
-
Światło między oceanami (The Light Between Oceans)
Latarnik – trudno wyobrazić sobie bardziej introwertyczny zawód. Taką właśnie posadę, w dodatku na bezludnej wyspie u wybrzeży Australii obejmuje były żołnierz Tom Sherbourne. Wkrótce poznaje Isabel i zaczyna układać sobie z nią dość sielskie i spokojne życie rodzinne. Jak poradzą sobie ze wspólnym, niespełnionym marzeniem i co zmieni się na skutek znalezionej przy brzegu łodzi? Film jest ekranizacją powieści o tym samym tytule, autorstwa M. L. Stedman.
-
Czarny łabędź (Black Swan)
Tego psychologicznego dramatu chyba nie muszę nikomu przedstawiać. Głośna historia baleriny Niny podbiła 7 lat temu serca widzów i krytyków filmowych na całym świecie. Główna bohaterka żyje w świecie baletu, wysokich ambicji, marzeń i poświęceń. Jej celem jest zagranie głównej roli w „Jeziorze Łąbędzim”, co jest przywilejem najlepszych z najlepszych. W dodatku zarówno w życiu prywatnym jak i w tańcu otacza ją nieprzyjazna atmosfera krytyki i rywalizacji. Natalie Portman dzięki udziałowi w filmie otrzymała Oskara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej.
-
Zapach kobiety (Scent of a Woman)
Głównym bohaterem filmu jest młody chłopak Charlie, pochodzący z ubogiej rodziny, ale uczący się dzięki stypendium w renomowanej amerykańskiej szkole. Podejmuje się on w celach zarobkowych opieki nad niewidomym, emerytowanym pułkownikiem o nieugiętym charakterze. Wspólna podróż do Nowego Jorku odmienia życie obu bohaterów – w końcu obaj mogą się czegoś od siebie nauczyć. Jeden ze starszych filmów w zestawieniu (1992), z wyśmienitą grą aktorską w wykonaniu Al Pacino.
-
Tamte dni, tamte noce (Call Me by Your Name)
Ten międzynarodowy melodramat jest produkcją pełną kontrastów i kontrowersji. Całość osadzona jest w konwencji sielskich, włoskich krajobrazów i willi, gdzie Elio, wrażliwy nastolatek spędza wakacje. Wykształcenie i talent chłopaka nie pozwalają wątpić w jego wyjątkowość, jednak jak się okazuje, nastolatek musi się jeszcze wiele nauczyć. Widać to wyraźnie, kiedy do willi przybywa Amerykanin Oliver, który prosi ojca Elio o pomoc w pracy nad doktoratem. Sprawdźcie sami jak rozwinie się ta sytuacja.
-
Mężczyzna imieniem Ove (En man som heter Ove)
Fabuła filmu osadzona jest w realiach niewielkiego, szwedzkiego miasteczka. Mieszka w nim Ove, wdowiec około sześćdziesiątki, który nie potrafi poradzić sobie ze śmiercią swojej żony. Niechętnie rozmawia z ludźmi, jest opryskliwy i w zasadzie trudno powiedzieć, czy można nazwać go introwertykiem, czy też raczej zwykłym… gburem. Pewnego dnia do domu naprzeciwko wprowadzają się nowi sąsiedzi, co zmienia życie mężczyzny. W filmie znajdziemy zarówno wątki humorystyczne, jak i bardziej dramatyczne sceny.
-
Wszystko za życie (Into the Wild)
Moim zdaniem jest to film, który w największej mierze zasługuje na miano ‘opowieści o introwertyku’. Głównym bohaterem tej produkcji jest bowiem młody chłopak imieniem Christopher, który po zakończeniu studiów postanawia zaniechać podjęcia pracy i wyrusza w podróż życia. Rozdaje wszystko co ma na cele charytatywne i rusza autostopem na Alaskę. Żyje w głuszy, sam ze swoimi myślami, wśród dzikiej przyrody i niebezpieczeństw. Niesamowity dramat biograficzny o wolności i wyzwoleniu.
-
Billy Elliot
Trudno powiedzieć, czy Billy, główny bohater filmu rzeczywiście przejawia w sobie głównie cechy introwertyka. Ma zaledwie 11 lat i jego małomówność i zamknięcie w sobie wynikają też w dużej mierze z surowego wychowania, jakiego doświadcza w rodzinnym, górniczym domu. Ma jednak talent i jedno wielkie marzenie, które wymyka się typowemu wzorcowi męskości – chce zostać tancerzem baletowym. Czy uda mu się wyjść poza ograniczające ramy otoczenia i osiągnąć sukces?
-
Charlie
Oto kolejna opowieść o nastolatku. Nieśmiały samotnik Charlie rozpoczyna właśnie naukę w liceum. Czuje się niepewnie w nowym środowisku, do którego zdaje się nie pasować. W dodatku powoli wchodzi w dorosłość i styka się z trudnymi zjawiskami, którymi nie ma się z kim podzielić. Pewnego dnia okazuje się jednak, że są osoby, które potrafią dostrzec jego intelekt i wrażliwość. Charlie zaprzyjaźnia się z Sam i Patrickiem, uczniami starszej klasy, dzięki którym jego życie nabiera barw.
-
Księgowy (The Accountant)
Na koniec przedstawiam jedyny film sensacyjny w całym zestawieniu. Christian Wolff posiada błyskotliwy, ścisły umysł, którego z reguły bardziej interesują interakcje z liczbami, niż z ludźmi. Jest zatrudniony jako księgowy w małym biurze rachunkowym, ale w rzeczywistości pracuje dla największych organizacji przestępczych na świecie. Obawiając się przykrych konsekwencji dalszej działalności przestępczej, zaczyna współpracę z legalnie działającą firmą. Jednak okazuje się, że to zlecenie wcale nie przynosi mu spokoju i bezpieczeństwa.