introwertyk
PRACA

Rozmowa o pracę – dobry plan to podstawa

Rozmowy kwalifikacyjne to bardzo stresujący moment dla każdego z nas, a im poważniejsze stanowisko, tym bardziej zależy nam żeby wypaść jak najlepiej. Na wstępie warto pamiętać, że typ temperamentu nie stawia nikogo na lepszej pozycji startowej – najważniejsza jest znajomość swoich atutów i umiejętność wykorzystania ich podczas rekrutacji. Introwertyk powinien dodatkowo zaplanować spotkania kwalifikacyjne w taki sposób, by nie stracić od razu całej energii i prezentować się z dobrej strony do samego końca. Jak to wszystko pogodzić? Służymy pomocą.

1. Postaw na pierwsze wrażenie

W dzisiejszych czasach zanim nastąpi rozmowa czy zaproszenie na spotkanie, pierwszym etapem rekrutacji jest zazwyczaj ocena CV i listu motywacyjnego. To świetna szansa dla zorientowanych na detale introwertyków, którzy potrafią spędzić długie godziny przygotowując te właśnie dokumenty. Przemyślane, oryginalne treści podkreślające Twoje umiejętności pozwolą Ci zabłysnąć jeszcze zanim odwiedzisz pracodawcę osobiście.

Pamiętaj: List motywacyjny nie powinien być kopią Twojego CV. Przywołaj z pamięci historie z pracy czy szkoły kiedy udało Ci się osiągnąć coś, z czego byłeś zadowolony. Nie musi to być nic nadzwyczajnego, najważniejsze być potrafił o tym opowiadać z zaangażowaniem i satysfakcją. Postaraj się zawrzeć przynajmniej jedno z takich wspomnień w liście motywacyjnym.

2. Rozmowa telefoniczna – zachowaj spokój

Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon ma zarówno dużo plusów jak i minusów. Z jednej strony Twój rozmówca nie widzi co robisz, możesz więc notować i korzystać z wszelkich dostępnych ściągawek. Z drugiej, Ty również nie widzisz kto znajduje się po drugiej stronie i trudniej będzie Ci wyłapać pewne niuanse rozmowy. Wykorzystaj fakt, że możesz rozmawiać będąc we własnym domu i miej przy sobie przedmioty które pozwolą Ci czuć się swobodnie – np. kubek ulubionej herbaty. Ubierz się jednak formalnie, dzięki temu Twój umysł będzie skłonny do takiej mobilizacji, jak podczas rozmowy na żywo.

Pamiętaj: Jeśli w rozmowie bierze udział kilka osób, zanotuj sobie na początku ich nazwiska. Przydadzą Ci się przy pisaniu notatki z podziękowaniem po rozmowie i podkreślą Twoje zaangażowanie w konwersację.

3. Dopytaj o szczegóły

Introwertycy nie przepadają za niespodziankami i nieprzewidzianymi zmianami. Co prawda w przypadku rozmów o pracę nie da się ich uniknąć całkowicie, ale możesz próbować zminimalizować ich ryzyko. Dowiedz się w jakiej formie odbędzie się rekrutacja, zapytaj o plan dnia i czas jaki musisz przeznaczyć na tę okoliczność.

Pamiętaj: Postaraj się tak zaplanować dzień rekrutacji, by uwzględnić w nim czas na regenerację. Jeśli rozmowa zaczyna się wcześnie rano, wstań pół godziny wcześniej by uniknąć pośpiechu i mieć dodatkową chwilę dla siebie. Jeśli dzień ma trwać długo, postaraj się dotrzeć na miejsce w jak najlepszej kondycji fizycznej i psychicznej – np. zamiast z komunikacji publicznej skorzystaj z samochodu.

4. Wykorzystaj chwile na odpoczynek

Nawet jeśli dotarłeś na rozmowę w świetnym humorze, Twój poziom energii w ciągu dnia może stopniowo spadać. Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z tym zjawiskiem jest wykorzystywanie każdej możliwej chwili na przerwę tylko dla siebie – np. pomiędzy kolejnymi etapami rekrutacji. Jeśli nie ma innej możliwości, daj sobie kilka dodatkowych minut na oddech w łazience. Takie krótkie momenty pozwolą Ci na zachowanie spokoju nawet jeśli wydarzy się coś niespodziewanego.

Pamiętaj: Podczas rozmowy możesz natrafić na pytanie, na które trudno będzie Ci odpowiedzieć bez zastanowienia. Nie bój się wtedy poprosić o dodatkowy czas na przemyślenie tej kwestii. Nie obawiaj się również krótkich chwil ciszy – w Twojej świadomości na pewno będą one wydawały się znacznie dłuższe niż dla osoby rekrutującej.

5. Poznaj swoje przyszłe stanowisko

Biorąc udział w rekrutacji postaraj się zbadać, czy stanowisko na które aplikujesz na pewno jest dla Ciebie odpowiednie. Zapytaj o miejsce pracy, standardowy plan dnia, sposób komunikacji, zadania grupowe, formę spotkań i wszystkie inne czynniki które są dla Ciebie ważne.

Pamiętaj: Nie ukrywaj swoich preferencji oraz introwertycznych cech: jeśli wolisz komunikację pisemną oraz potrzebujesz czasu na podejmowanie decyzji, powiedz to. Ponieważ Ty oczekujesz szczerości od swojego potencjalnego pracodawcy, sam również powinieneś odwdzięczyć się tym samym.

 

Źródło: www.teenvogue.com/story/a-guide-to-job-hunting-as-an-introvert

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *