introwertyk
PO GODZINACH

Szukasz hobby? Oto 10 propozycji dla Ciebie!

Dla introwertyków znalezienie odpowiedniego zajęcia ‘po godzinach’ ma fundamentalne znaczenie. Ciekawe hobby pozwala zapomnieć o stresowych sytuacjach w pracy, odpocząć od ludzi, spokojnie pomyśleć i zregenerować pokłady energii. Oto moje propozycje aktywności które pozwolą Ci zrelaksować się po męczącym dniu w ekstrawertycznym środowisku:

1. Sporty indywidualne

Podejrzewamy że sporty wymagające biegania i ciągłej komunikacji pośród grupy ludzi mogą Ci wydawać się mało interesujące, dlatego zamiast piłki nożnej czy koszykówki proponujemy dyscypliny które możesz uprawiać w samotności. Bieganie, jazda na rowerze, pływanie, kajakarstwo, joga czy wspinaczka to dobre pomysły na hobby dla osób lubiących wysiłek fizyczny. A jeśli odrobina interakcji z innymi Ci nie straszna, możesz również spróbować gry w tenisa, boksu lub zajęć gimnastycznych.

2. Podróże solo

Introwertycy lubią podróżować tak samo bardzo jak ich bardziej ekstrawertyczni koledzy. Szczęśliwie, podróżowanie w pojedynkę niesie ze sobą niezliczoną ilość korzyści: możemy zaplanować wyjazd całkowicie po swojemu i według własnych upodobań, zobaczyć to co nas najbardziej interesuje, spróbować wybranych przez siebie potraw a wieczorem odpocząć… oczywiście w samotności. Same plusy!

3. Kolekcjonerstwo

Spostrzegawczość i orientacja na detale to niewątpliwie mocne strony introwertyków. Atuty te można wykorzystać kolekcjonując przedmioty, takie jak chociażby stereotypowe znaczki, różniące się od siebie nie tylko wzorem ale i miejscem czy datą pochodzenia. By zacząć, nie potrzebujesz pomocy innych – najlepszym źródłem informacji i poszukiwania ciekawych okazów jest niewątpliwie Internet.

4. Medytacja

Medytacja jest nie tylko przyjemna, ale pozwala również w skupieniu i odzyskaniu energii w dniach kiedy mamy niewiele czasu dla siebie. Ponieważ introwertycy myślą o wszystkim co się dzieje a przy tym są oszczędni w słowach, często mają problemy z wyciszeniem. Praktykuj medytację przez zaledwie kilka minut dziennie a szybko odczujesz jej pozytywny wpływ na ciało i umysł.

5. Wolontariat

Dla introwertyków, którzy większą część imprezy spędzają w kuchni bawiąc się z kotem, dobrym pomysłem będzie zatrudnienie się w miejscowym schronisku dla zwierząt. Zwierzaki są słodkie, zabawne, a ich obecność nie wyczerpuje nas tak jak kontakt z ludźmi. Alternatywnymi pomysłami na wolontariat jest wykonywanie prac w ogrodzie czy po prostu dbanie o czystość w najbliższej okolicy.

6. Czytanie

Czytanie jest tak oczywistym hobby dla każdego introwertyka, że żaden artykuł tego typu nie mógłby się bez niego obejść. Książki pozwalają odpocząć w samotności i całkowicie zatracić się w świecie wyobraźni. Jeśli masz ochotę na odrobinę szaleństwa, spróbuj czytania w towarzystwie innych. Może w Twojej okolicy działa jakiś kącik czytelniczy? Ich niewątpliwą zaletą jest szansa na przedyskutowanie przeczytanych treści z innymi książkowymi molami 😉

7. Obserwowanie innych

Nawet jeśli nie lubisz wychodzić nigdzie z innymi ludźmi, to być może lubisz ich obserwować? Analizowanie zachowania innych i próba zrozumienia jego przyczyn potrafią zaabsorbować introwertyka na długo podczas relaksu w parku, spaceru po mieście czy robienia zakupów. Również podczas imprez obserwacja ludzi może okazać się dla Ciebie znacznie bardziej interesująca niż czynny udział w dyskusji.

8. Fotografia

Spędzanie czasu na obserwacji świata zza obiektywu to ulubione hobby wielu miłośników piękna, ciszy i spokoju. Tutaj sam decydujesz, czy chcesz podejść bliżej, czy raczej oglądać świat z daleka. Jeśli wybierzesz fotografię zwierząt czy przyrody, zajęcie to nie wymaga żadnego kontaktu z ludźmi. Co więcej, na początku przygody z fotografią nie musisz inwestować w drogi sprzęt. Większość smartfonów jest obecnie wyposażona w przyzwoite aparaty fotograficzne, którymi posługuje się chociażby wielu popularnych użytkowników Instagrama.

9. Oglądanie filmów

Podobnie jak czytanie, ta propozycja jest genialna w swojej prostocie. Filmy pozwalają przenieść się do innego świata praktycznie bez żadnego wysiłku. Spróbuj wybrać się samotnie do kina, a przekonasz się, że do tego naprawdę nie potrzeba towarzystwa. Co więcej, oglądanie filmów jest dobrym pomysłem na spędzanie czasu ze znajomymi: większość osób nie ma zwyczaju rozmawiania w trakcie seansu co zwolni Cię z konieczności prowadzenia dialogu i da szansę na spokojne rozkoszowanie się filmową fabułą.

10. Słuchanie muzyki

Rozkoszowanie się brzmieniem muzyki ma dla wielu osób wydźwięk terapeutyczny. Pomaga oczyścić umysł, uspokoić się po stresującym dniu lub po prostu cieszyć się miłymi dla ucha dźwiękami. Zamiast muzyki możesz także postawić na słuchanie audycji bądź audiobooków, łącząc przyjemne z pożytecznym. Kto wie, może wkrótce powstaną nawet polskie audycje dla introwertyków? 🙂

Źródło: www.learning-mind.com/fun-hobbies-introverts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *