introwertyk
PO GODZINACH

Wsiadaj na rower!

Pedałować można wszędzie – po ulicach, w parkach, lasach, w miejskiej dżungli, na spokojnej wsi, nad morzem i w górach. Jeśli pogoda nie sprzyja, możesz to robić również pod dachem – w siłowni, lub jeśli dysponujesz odpowiednim sprzętem – nawet we własnym mieszkaniu. Nie jest to typowy sport indywidualny, gdyż wiele osób praktykuje jazdę na rowerze w mniejszych lub większych grupach, z przyjaciółmi lub zespołem treningowym. Jednak jazda w pojedynkę również sprawia wiele frajdy i właśnie za to pokochało ją wielu introwertyków.

Tak się szczęśliwie składa, że typowy rower to pojazd jednoosobowy. Oznacza to że sam pedałujesz, decydujesz dokąd jedziesz i wyznaczasz tempo jazdy. Jest to świetny sposób na odprężenie, wsłuchanie się zarówno w swoje ciało jak i wnętrze i pozbycie się zbędnego balastu psychicznego. A jednocześnie przebywasz na świeżym powietrzu, nierzadko również wśród ludzi, masz możliwość obserwacji tego co dzieje się wokół. Daje Ci to poczucie interakcji z otoczeniem i nie pozwala poczuć się samotnie, jeśli czasem czujesz się tak np. wypoczywając w domu.

Świetna propozycja na weekend

Jeśli nie masz planów na weekend czy jakikolwiek inny wolny dzień, rower to dobry pomysł na wykorzystanie tego czasu. Zwłaszcza latem, kiedy pogoda dopisuje wsiadaj na dwa kółka i pedałuj gdzie tylko Cię poniesie wyobraźnia. Jak mówią fani tej formy aktywności, na rowerze można przy okazji odkryć wiele ciekawych miejsc w okolicy. Lub jeśli masz odpowiednią kondycję i trochę więcej czasu, możesz nawet zwiedzić w ten sposób kawał świata i to całkiem tanim kosztem. I dotrzesz również tam, gdzie nie mają wstępu samochody! Same plusy, prawda? 🙂

Rowerem do pracy? Dlaczego nie!

Dojeżdżasz do pracy samochodem? A może korzystasz z komunikacji publicznej? Dobrą alternatywą będzie przesiadka na rower, dzięki której nie tylko oszczędzisz trochę pieniędzy, ale również zapewnisz sobie codziennie dodatkową dawkę ruchu. Powrót do domu na rowerze pozwoli Ci pozbyć się nagromadzonego w ciągu dnia stresu zanim dotrzesz pod swoje drzwi. Dzięki temu nie będziesz przenosić zmartwień z pracy do domu i niechcący przelewać ich na rodzinę czy współlokatorów.

W mieście jak znalazł

Jeśli mieszkasz w mieście, dwukołowy środek komunikacji ma jeszcze więcej zalet. W godzinach szczytu ominiesz dzięki niemu korki i może się okazać, że dojedziesz do miejsca przeznaczenia szybciej niż korzystając z samochodu czy autobusu. Dodatkowo infrastruktura rowerowa rozwija się, powstaje coraz więcej ścieżek i jazda staje się coraz wygodniejsza. Nie musisz nawet posiadać własnego roweru, w największych miastach kraju istnieją liczne punkty gdzie możesz wypożyczyć i oddać rower miejski, wygodnie i niedrogo. Jeżdżąc po mieście zachowaj jednak czujność, gdyż kierowcy samochodów nie zawsze mają oczy dookoła głowy i warto myśleć również za nich. Dla własnego bezpieczeństwa.

Trening dla zdrowia

Pamiętaj że jazda na rowerze to nie tylko przyjemność i sposób na pokonywanie kilometrów, ale również całkiem intensywny trening fizyczny! W ciągu godziny jazdy z prędkością dochodzącą do 20 km/h spalisz około 500 kalorii. Rower angażuje mięśnie nóg, pozwala poprawić wydolność organizm, sprzyja odchudzaniu i zwiększa wydzielanie endorfin, tym samym pozytywnie wpływając na nastrój. Co więcej, dbasz nie tylko o swoje zdrowie: rower jest w 100% ekologiczną formą transportu, więc zastępując nim samochód działasz z korzyścią dla nas wszystkich.

Nie zastanawiaj się więc i przy najbliższej możliwej okazji wskakuj w wygodne ciuchy i ruszaj na rowerową przejażdżkę – sam lub z najbliższym przyjacielem. Kiedy jest na to najlepszy czas jak nie w lipcu? 🙂
Źródło: http://www.womenscycling.ca/blog/other-cycling-stuff/is-cycling-better-suited-to-introverts/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *