introwertyk
PRACA

Wybierz zawód dla siebie

Dlaczego tak trudno jest wymienić listę zawodów idealnych dla introwertyków? A dlatego, że introwersja dotyczy tak naprawdę każdego człowieka, przynajmniej w minimalnym stopniu. W dodatku nawet osoby o podobnym temperamencie wciąż mogą się od siebie różnić pod względem innych cech osobowości. Dość świeże badania pod kierownictwem amerykańskiego psychologa Jonathana Cheeka wyróżniają w związku z tym cztery typy introwertyków. Sprawdź do której grupy jest Ci najbliżej i odczytaj, w jakich zawodach masz szansę poczuć się jak ryba w wodzie.

Social, czyli społeczny

Nazwa tej grupy może być myląca, bo wbrew pozorom zaliczamy do niej ‘stereotypowych’ introwertyków, którzy wolą unikać nadmiernego kontaktu z ludźmi. Najlepiej czują się w samotności lub w niewielkiej grupie, jednak nie oznacza to wcale, że są nieśmiali. W sytuacjach towarzyskich nie odczuwają lęku, ale też unikają większych skupisk ludzkich w których szybko się męczą.

Społeczni introwertycy są znani z lojalności – kiedy już współpracują z niewielką grupą ludzi, są w stanie nawiązać z nimi głębokie i długotrwałe relacje. Dlatego też jeśli należysz do tego typu introwertyków, lista potencjalnych ścieżek kariery dla Ciebie jest bardzo długa. Pamiętaj tylko, żeby starannie dobierać sobie pracodawcę, najlepiej takiego który zapewni Ci spokojne miejsce pracy.

Poniższe zawody uszeregowane zostały według średnich zarobków w Stanach Zjednoczonych, poczynając od tych najlepiej płatnych.

 1. Administrator baz danych
 2. Prywatny szef kuchni
 3. Inżynier elektryk / elektronik
 4. Specjalista od rysunku maszynowego
 5. Architekt – kreślarz
 6. Hydraulik
 7. Nurek komercyjny
 8. Mechanik maszyn przemysłowych
 9. Mechanik maszyn budowlanych
 10. Prywatny detektyw
 11. Mechanik urządzeń sanitarnych
 12. Tłumacz
 13. Stolarz
 14. Kierowca samochodów ciężarowych
 15. Mechanik łodzi motorowych
 16. Spawacz
 17. Technik dentystyczny
 18. Mechanik motocyklowy
 19. Mechanik precyzyjny
 20. Treser zwierząt
 21. Piekarz
Thinking, czyli myśliciel

Osoby należące do tego typu introwertyków nie będą co prawda potrzebować ciągłych kontaktów towarzyskich, ale też nie będą się czuły nimi zmęczone. Ich energia nie wyczerpuje się tak łatwo w obecności ludzi, za to mają silne skłonności do przemyśleń i introspekcji. Chętnie spędzają czas na rozmyślaniu, korzystają z wyobraźni i autorefleksji.

Z powodu bogatego życia wewnętrznego myśliciele są zwykle bardzo kreatywni, innowacyjni, potrafią myśleć nieszablonowo. Dodatkowo wielu z nich jest znanych z umiejętności słuchania i respektowania pomysłów innych ludzi. Inżynieria, technologia, sztuka czy projektowanie to najlepsze propozycje dla tego typu introwertyków:

 1. Inżynier lotnictwa i kosmonautyki
 2. Inżynier środowiska
 3. Inżynier przemysłowy
 4. Inżynier budownictwa
 5. Programista komputerowy
 6. Programista stron internetowych
 7. Projektant gier komputerowych
 8. Projektant mody
 9. Projektant wnętrz
 10. Grafik
Anxious, czyli lękliwy

Podobnie jak introwertycy społeczni, grupa lękliwa zdecydowanie woli spędzać czas w samotności. Z tą jednak różnicą, że osoby z tej grupy dodatkowo przywiązują bardzo dużą wagę do tego, jak są postrzegani przez innych. Często są to ludzie nieśmiali, niepewni siebie i martwiący się sytuacjami które już się wydarzyły, lub które mogłyby pójść nie tak w przyszłości.

Z jednej strony takie osoby mogą czuć się od czasu do czasu ograniczane przez strach czy brak pewności siebie. Z drugiej jednak są zwykle zorientowane na detale i potrafią przewidywać scenariusze przyszłych zdarzeń, co czyni ich idealnymi kandydatami na wiele stanowisk pracy. Oto niektóre propozycje, wymagające szczegółowości i odpowiedzialności:

 1. Statystyk
 2. Pilot komercyjny
 3. Pisarz techniczny
 4. Księgowy
 5. Audytor
 6. Technolog / technik laboratoryjny
 7. Mechanik lotniczy
 8. Technik realizacji dźwięku
 9. Mechanik samochodowy
 10. Korektor
Inhibited, czyli powściągliwy

Introwertycy należący do tej kategorii zwykle sprawiają wrażenie zdystansowanych i wyluzowanych. Działają powoli, potrzebują czasu do namysłu przed wypowiedzeniem się czy podjęciem decyzji. Z zasady najpierw myślą, a potem robią.

Taka ostrożna natura najczęściej połączona jest ze zdolnością obserwacji i analizy. Daje to introwertykom mądrość związaną z patrzeniem na wszystko z szerszej perspektywy. Najlepszy zawód dla takich osób to ten, w którym będą pełnić rolę ‘głosu rozsądku’. Powściągliwi introwertycy nie boją się zadawać trudnych pytań by dojść do prawdy i sedna sprawy. Dlatego wielu z nich odnajduje się w takich dziedzinach jak nauka czy doradztwo. Poniżej szersza lista propozycji zawodów dla tej grupy:

 1. Fizyk
 2. Astronom
 3. Specjalista w dziedzinie nauk o Ziemi
 4. Osobisty doradca finansowy
 5. Biochemik / biofizyk
 6. Analityk zarządzania
 7. Mikrobiolog
 8. Analityk rynku
 9. Specjalista do spraw marketingu
 10. Antropolog
 11. Archeolog
 12. Specjalista do spraw ochrony środowiska
 13. Pisarz literatury faktu
 14. Biolog
 15. Doradca zawodowy
 16. Terapeuta małżeński / rodzinny
 17. Psycholog
 18. Terapeuta uzależnień

 

Źródło: www.trade-schools.net/articles/best-jobs-for-introverts.asp

2 myśli na temat “Wybierz zawód dla siebie

 1. A co wtedy jeśli ktoś jest Introwertykiem 3 w 1 – 100% Myśliciela, 100% Lękliwego i 100% Powściągliwego. To co wtedy?

  1. Cześć Bartku, to bardzo ciekawe że tak w pełni utożsamiasz się z każdym z tych trzech typów. Warto przyjrzeć się temu jak czujesz się w kontaktach z ludźmi i spróbować zidentyfikować Twój dominujący typ. No i pamiętaj że artykuł tego typu ma tylko za zadanie zainspirować – tak naprawdę możesz wykonywać dowolny zawód niezależnie od typu osobowości, jeśli tylko tego właśnie chcesz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *