introwertyk
RELACJE

Jak okazujemy uczucia?

Jako urodzeni introwertycy nie należymy z reguły do osób szczególnie wylewnych. Zasada ta tyczy się nie tylko naszego stosunku wobec obcych ludzi, ale często również tego jak odnosimy się do najbliższych. Mam tu na myśli także osobę, z którą jesteśmy w związku uczuciowym. Nie mamy przecież w zwyczaju rzucać się komuś regularnie w ramiona, zaczepiać, czy stosować wyrażenia ‘kocham cię’ jako przerywnika w codziennych rozmowach. Nasi partnerzy często odczuwają brak bezpośrednich gestów z naszej strony, które świadczyłyby o przywiązaniu, uczuciu, zainteresowaniu. Tylko… czy tak jest naprawdę? Czy naprawdę nie posługujemy się tego typu sygnałami?

W rzeczywistości my introwertycy okazujemy swoje uczucia na bardzo wiele sposobów. Być może są one mniej oczywiste i trudniejsze do odczytania dla drugiego człowieka, zwłaszcza jeśli jest on ekstrawertykiem. Niemniej jednak jeśli na kimś nam zależy, traktujemy tę osobę w wyjątkowy sposób. Co o tym świadczy? Odpowiedzi na to pytanie znajdziecie poniżej.

  1. Dzielimy się swoimi zainteresowaniami

Niektórzy z Was uznaliby pewnie, że mówienie innym o swoich zainteresowaniach jest w zupełności normalne. Tymczasem niekoniecznie tak musi być. Introwertycy bardzo często powstrzymują się przed rozmową na temat rzeczy, które ich pasjonują, gdyż zakładają że nie będzie to obchodziło ich rozmówcy. Mając w wyobraźni brak zaangażowania z drugiej strony, wolą zachować swoje spostrzeżenia dla siebie. Jeśli więc introwertyk dzieli się z Tobą swoimi aktualnymi przemyśleniami, oznacza to, że naprawdę zależy mu, byś o nich wiedział, lub wyraził swoją opinię. Jednym słowem zostałeś uznany za kogoś bardzo ważnego: zaufanego, rzetelnego rozmówcę!

  1. Odbieramy telefony

Kolejna oczywista – nieoczywista rzecz 😉 My naprawdę nie przepadamy za rozmowami telefonicznymi, zwłaszcza z osobami, w kontakcie z którymi nie czujemy się do końca komfortowo. W efekcie wiele z przychodzących połączeń zwyczajnie ignorujemy, nie chcąc narażać się na kilka niezręcznych minut. Jeśli więc dzwonisz do mnie, a ja zawsze odbieram Twoje połączenia, lub co więcej sama do Ciebie oddzwaniam… potraktuj to jak komunikat: „Uwielbiam z Tobą rozmawiać”, lub „Chcę Cię słyszeć jak najczęściej!”.

  1. Mówimy o wszystkim

Jednym z niespodziewanych sposobów wyrażania sympatii przez introwertyków jest… mówienie bliskiej osobie o wszystkim co nas dotyczy. Nagle okazuje się, że z tajemniczej, milczącej bestii nieodbierającej telefonów możemy przemienić się w całkiem gadatliwą istotę. Jest tylko jeden warunek – musimy przebywać w towarzystwie osoby lub osób, którym ufamy, które lubimy i cenimy, przy których czujemy się bezpiecznie. Nie zdziw się więc, jeśli na jakimś etapie znajomości z introwertykiem zaczniesz odbierać od niego większą liczbę połączeń i wiadomości. Jeśli mówi coraz więcej, to znaczy że wpadł w znajomość z Tobą po uszy! 🙂

  1. Spędzamy wspólnie czas poza domem

Wielu introwertyków nie przepada za spędzaniem czasu wolnego poza domem. Dłuższe przebywanie wśród ludzi bywa dla nas nudne lub męczące, a wieczorne small talki w większym gronie to nie jest coś, o czym marzymy. Zwykle czujemy się wtedy niekomfortowo, niewiele mówimy i czekamy tylko na okazję, kiedy będziemy mogli wrócić do domu. Doceń więc sytuację, kiedy Twój introwertyczny partner lub partnerka zgadza się na takie wyjścia, by pobyć trochę razem z Tobą. Pamiętaj o tym, że robi to dla Ciebie, bo wiele dla niej/dla niego znaczysz.

  1. Przywiązujemy się z czasem

Natężenie uczuć introwertyków nie maleje wraz z czasem, a wręcz przeciwnie. Zwykle dość trudno jest nam zbliżyć się do drugiej osoby, więc kiedy już zbudujemy taką więź, cieszymy się nią i nie dopada nas rutyna czy znudzenie. Nie interesują nas przelotne, powierzchowne znajomości, a raczej poczucie głębokiego, wzajemnego zrozumienia. Nasze przywiązanie narasta wraz ze stażem związku i coraz większym bagażem wspólnych doświadczeń. Będąc z introwertykiem możesz spodziewać się, że pozostaniesz dla niego wyjątkowy nawet gdy Wasz miesiąc miodowy już dawno minie.

  1. Interesujemy się drugą osobą i jej zainteresowaniami

Jeśli jesteś osobą, którą introwertyk kocha i podziwia, to z pewnością zrobi wszystko, by dowiedzieć się o Tobie jak najwięcej. Ponadto bardzo chętnie sam zaangażuje się w obszar Twoich zainteresowań, by jeszcze bardziej zacieśnić Waszą więź. To nieprawda, że introwertycy nie interesują się ludźmi – nas interesują po prostu inne aspekty życia. Nie będziemy skłonni do plotek na temat znajomych, ich nowej pracy, wyglądu, czy stanu materialnego. Za to z ciekawością zagłębimy się w wewnętrzne przeżycia, odczucia i myśli osób na których zależy nam najbardziej.

  1. Wspieramy się nawzajem

Introwertycy są bardzo lojalni wobec bliskich sobie osób. Mogą sprawiać wrażenie nieśmiałych, ale jeśli trzeba wstawić się za kimś, kogo kochają, nie cofną się przed niczym. Pamiętaj że introwertykom nie zależy na zadowalaniu i zjednywaniu sobie ludzi wokół. Dlatego jeśli wdasz się z kimś w konflikt, bliski Ci introwertyk zawsze stanie po Twojej stronie, bez względu na to, jak ma to wpłynąć na jego relacje ze stroną przeciwną. W końcu to Ty jesteś dla niego najważniejszy.

  1. Wychodzimy ze strefy komfortu

To dość oczywiste, że nawet jeśli związujesz się z introwertykiem, sam nie musisz się nim stać. Wciąż potrzebujesz towarzystwa ludzi, masz wobec nich różnego rodzaju zobowiązania i często bywasz na spotkaniach przyjacielskich czy biznesowych. Z drugiej strony byłoby Ci miło, jeśli Twój partner zechciał towarzyszyć Ci przynajmniej na części z tych wydarzeń. Jeśli introwertyk przystaje na takie propozycje i dobrowolnie zgadza się na tortury w postaci spędzenia wieczoru z obcymi ludźmi, to jest to jeden z najlepszych dowodów na to, jak wiele dla niego znaczysz. Podziękuj mu za to!

  1. Pokazujemy swoją wrażliwą stronę

Introwertycy są mistrzami w zachowywaniu swoich spraw… dla siebie. Uczą się tego od najmłodszych lat, są często nieufni wobec innych, więc niełatwo dają się poznać. Często jest to mylone przez otoczenie z byciem niemiłym i aroganckim, ale w rzeczywistości jest to raczej nasz swoisty mechanizm obronny. Warto jednak spróbować poznać introwertyka bliżej. Jeśli zdobędziesz nasze zaufanie i pozwolimy Ci się do siebie zbliżyć, stopniowo poznasz również naszą wrażliwszą, czułą stronę. Co więcej, będziesz jednym z nielicznych, którym będzie dane ją zobaczyć!

  1. Dochowujemy tajemnic

Jednym z silnych dowodów miłości i lojalności jakich możesz oczekiwać od drugiej osoby jest dochowywanie Twoich tajemnic. Introwertycy są w tym aspekcie wyjątkowo godni zaufania. Nie musisz martwić się, że będą opowiadać o Twoich prywatnych sprawach podczas pogawędki ze znajomymi na kawie. Nie będą również publicznie roztrząsać Waszych wspólnych problemów, bo doskonale rozumieją, że jest to coś, co powinniście zachować dla siebie. Introwertyk będzie bardziej skłonny cierpieć w ciszy i samotności (nawet własnym kosztem), niż nadużyć Twojego zaufania.
Jak widać powyżej, my introwertycy mamy wcale niemało sposobów na okazywanie sympatii drugiej osobie. Myślę że będąc w związku z introwertykiem warto zacząć zauważać powyższe symptomy u naszej drugiej połówki i… zacząć je doceniać, jeśli do tej pory tego nie robiliśmy 😉 Jeśli natomiast sami jesteśmy introwertykami, podsuńmy tę listę naszemu partnerowi. Na pewno poczuje się lepiej kiedy zrozumie i zauważy, jak wiele dla nas znaczy.

 

Źródło: https://www.lifeadvancer.com/expressions-of-love-introverts-use

4 myśli na temat “Jak okazujemy uczucia?

  1. Co Kobieta- Introwertyczka, chciałaby przeczytać na karetce dołączonej do kwiatów od męża ekstrawertyka? Bo Kocham Cię, już wiem, ze na pewno nie

    1. To bardzo indywidualne pytanie na które nie da się odpowiedzieć nie znając osoby i sytuacji. Sam typ temperamentu mówi niewiele 🙂 Pozdrawiam.

  2. Bardzo ciekawy artykuł, zwłaszcza dla partnerów introwertyków.
    Jednak jedno mnie męczy – ile czasu zajmuje introwertykowi przywiązanie się do drugiej osoby?

    1. Niestety my introwertycy podobnie jak każdy inny typ temperamentu nie posiadamy prostej instrukcji obsługi, a jedynie wykazujemy pewne tendencje. Dla każdej osoby ten czas może być inny. Wydaje się że standardowo czas jaki potrzebujemy by się do kogoś przywiązać będzie dłuższy niż przeciętny, choć też znam osoby bardzo impulsywne albo spragnione relacji dla których ten czas ulega skróceniu. Do tego mogą dochodzić jeszcze inne czynniki, takie jak np. strach przed przywiązaniem. Temat rzeka – najlepiej jest być cierpliwym i pozwolić drugiej osobie przeżywać wszystko w takim tempie jaki jej odpowiada 🙂 Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *