Jak poznać, że introwertyk się zakochał
RELACJE

Jak poznać, że introwertyk się zakochał?

„Jak poznać, że introwertyk się zakochał?”, lub „Jak zachowuje się zakochany introwertyk?” – takie pytania krążą gdzieś w Googlach, i choć nie pytacie o to wprost w grupach czy na forach, to najwyraźniej ten temat bardzo Was ciekawi. A właściwie nie nas, introwertyków, a raczej ludzi z naszego otoczenia którzy sami nie do końca rozumieją specyfikę naszej osobowości. Oczywiście jestem daleka od stwierdzenia, że każdy zakochany introwertyk będzie zachowywał się w dokładnie taki sam sposób. Ale da się tu wyodrębnić kilka symptomów, które pozwolą zdezorientowanym ekstrawertykom zauważyć kiedy coś jest na rzeczy…
1. Chce spędzać z Tobą czas

Są na świecie osoby, które zwyczajnie lubią spędzać czas ze znajomymi, i wcale nie muszą to być szczególnie bliskie osoby żeby sprawiało im to przyjemność. Ale introwertycy do tej grupy ludzi zdecydowanie nie należą. Większość z nas ma bardzo niewielką, wyselekcjonowaną grupę bliskich przyjaciół i tylko z nimi chcemy dzielić nasz cenny czas. Przy czym nawet od tych wybranych osób potrzebujemy czasem odpocząć, nie lubimy zbyt długich spotkań, które mogłyby nadmiernie rozładować nasze społeczne baterie. Dlatego jeśli zauważyłeś, że introwertyk chce spędzać z Tobą regularnie dłuższe chwile, to jest to wyraźny znak, że jesteś dla niego bardzo wyjątkową osobą. Zwłaszcza, jeśli sam wychodzi z inicjatywą takich spotkań.

2. Jest dla Ciebie dostępny

My introwertycy bardzo cenimy swoją prywatność i czas tylko dla siebie. Nierzadko ignorujemy dzwoniący telefon, potrafimy ustawić go permanentnie na tryb wyciszony, a na wiadomości odpisujemy po kilku godzinach, lub nawet dniach, jeśli w chwili obecnej nie mamy ochoty na interakcję z ludźmi. Dlatego zwróć uwagę na to, jeśli introwertyk jest dla Ciebie dostępny na bieżąco – odbiera Twoje telefony, szybko odpisuje na wiadomości, albo wysyła zdjęcia z kadrami ze swojego codziennego życia. Takie zachowanie oznacza, że druga osoba chce dzielić się z Tobą swoją rzeczywistością, lub innymi słowy – że jesteś dla niej ważny!

3. Jesteś dla niego priorytetem

Osobiście jestem fanką poglądu, że nie ma ludzi którzy są zbyt zajęci żeby poświęcić czas drugiej osobie – są tylko tacy, którzy świadomie nie chcą tego zrobić. Lub mówiąc inaczej, stawiają inne zajęcia, rzeczy lub osoby wyżej w hierarchii swoich priorytetów. I bądźmy szczerzy – dla nas introwertyków spotkania towarzyskie rzadko znajdują się na szczycie tej hierarchi, o ile znajdują się na niej w ogóle. Kiedy więc widzisz, że Twój znajomy introwertyk rzadko odrzuca Twoje propozycje, chętnie znajduje dla Ciebie czas, a nawet zmienia swoje plany specjalnie dla Ciebie – sprawa jest jasna 😉

4. Uwzględnia Cię w swoich planach

Większość introwertyków lubi mieć odpowiednio zaplanowane, zorganizowane życie. Daje to nam pewnego rodzaju spokój związany z przewidywalnością dnia jutrzejszego, a także możliwość dostosowania przyszłości do naszych osobistych preferencji, tak by ograniczyć niepotrzebny stres i niedogodności. Wiele rzeczy lubimy planować ze sporym wyprzedzeniem, bo spontaniczność i improwizacja nie jest naszym preferowanym trybem działania. Jeśli introwertyk sam z własnej inicjatywy zaczyna uwzględniać Cię w swoich osobistych planach, lub pozytywnie reaguje na Twoje propozycje, to najwyraźniej nie jest to dla niego kilkudniowa znajomość.

5. Mówi o sobie

Introwertycy są przede wszystkim znani z tego, że niewiele mówią i rzadko dzielą się z kimkolwiek tym, co dzieje się w ich wnętrzu. Zazwyczaj wszystko wolimy przeanalizować we własnym zakresie i zachować dla siebie. Uwielbiamy wręcz dialogi wewnętrzne. Jak poznać że introwertyk się zakochał? Otóż często okazuje się, że w obecności tej jednej wybranej osoby zakochany introwertyk zaczyna zachowywać się nieco bardziej ekstrawertycznie. Chętnie mówi o sobie, dzieli się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami, mówi o swoich pasjach, sam inicjuje dyskusje. Wszystko to świadczy o tym, że ta osoba bardzo chce, żebyś ją poznał i zrozumiał, z całą jej złożoną osobowością. A zarazem eksponując się w ten sposób daje Ci do zrozumienia, że zależy jej na akceptacji z Twojej strony.

6. Uważnie Cię słucha

Jedną z największych zalet introwertyków jest to, że potrafimy być najlepszymi słuchaczami na świecie. Potrafimy naprawdę wsłuchać się w to co druga osoba do nas mówi, zauważyć sygnały pozawerbalne, a nawet empatycznie odczytać emocje drugiej osoby. Bardzo łatwo zapamiętujemy też ważne informacje płynące od innych ludzi, ale… tylko wtedy, kiedy naprawdę jesteśmy nimi zainteresowani. W przeciwnym razie nie zadamy sobie trudu zaśmiecania naszej pamięci rzeczami, które znaczą dla nas mniej więcej tyle samo co zeszłoroczny śnieg. Dlatego kiedy widzisz, że introwertyk słucha Cię z zaciekawieniem, a potem pamięta o rzeczach, o których mówiłeś… No cóż, sam odpowiedz sobie na pytanie, dlaczego to wszystko jest dla niego tak istotne.

7. Może być zagubiony

Pomimo tego, że wielu introwertyków jest osobami bardzo wrażliwymi i empatycznymi, to jednak większość czasu spędzamy na introspekcji, myśląc o sobie. Ponieważ ograniczamy częstotliwość naszych kontaktów towarzyskich, również większość rzeczy robimy dla siebie, bo po prostu mamy na nie ochotę.  Tymczasem wszystko zmienia się, kiedy jesteśmy naprawdę zainteresowani drugą osobą, albo w skrajnym przypadku – zakochani. Wtedy nagle okazuje się, że nasz świat przestaje kręcić się wokół nas samych, że zaczynamy skupiać się na tej drugiej osobie, a nawet nierzadko stawiać potrzeby tej drugiej osoby nieco wyżej niż własne. Jest to dla nas tak dziwny stan, że potrzebujemy trochę czasu żeby się w nim odnaleźć i wypracować stan równowagi między „ja” , „ty” i „my”. Na początku możemy więc sprawiać wrażenie zagubionych.

8. Chętnie robi coś dla Ciebie

Introwertycy lubią okazywać uczucia w inny sposób niż werbalny, co dla ekstrawertyków może okazać się mało oczywiste. Takim sposobem okazywania miłości jest na przykład robienie czegoś dla tej drugiej osoby, wyświadczanie przysług, dawanie prezentów i wszystko to co tylko przyjdzie nam w danej chwili do głowy. Chcemy w ten sposób powiedzieć „doceniam Twoją obecność w moim życiu”, ale w formie która jest dla nas łatwiejsza, naturalna, mniej krępująca. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o różnych metodach okazywania i odczytywania uczuć, polecam lekturę „5 języków miłości” autorstwa Gary’ego Chapmana.

9. Lubi z Tobą milczeć

No cóż, w czym jak w czym, ale w milczeniu introwertycy nie mają sobie równych. Hmm… ale czy na pewno zawsze i wszędzie? No właśnie okazuje się, że przeciągająca się cisza w momencie, kiedy jesteśmy sam na sam z inną osobą, może być dla nas jeszcze bardziej nieznośna niż dla ekstrawertyków.  No chyba, że czujemy się w towarzystwie tej osoby naprawdę dobrze i swobodnie. Poczuj się wyróżniony, jeśli introwertyk będzie chciał sobie z Tobą wspólnie ‘pomilczeć’, kiedy np. oboje będziecie zajmować się swoimi zajęciami.

10. Interesuje sie tym co Ty

Zakochany introwertyk zrobi wiele, żeby jak najbardziej zagłębić się w świat ukochanej osoby i jak najlepiej go zrozumieć. W tym celu zainteresuje się na przykład rzeczami, które pasjonują jego partnera, nawet jeśli w innym wypadku te tematy wydawałyby mu się mało interesujące. W ten sposób introwertyk stara się być bliżej drugiej osoby, aktywniej uczestniczyć w jej życiu, a także znaleźć wspólne zajęcia i tematy do rozmowy. Można powiedzieć że ekstrawertyk zrobiłby to samo… ale introwertycy są mistrzami w przyswajaniu nowej wiedzy. Nie zdziw się więc jeśli zakochany introwertyk nagle zacznie rozmawiać z Tobą na zaawansowane tematy profesjonalnym, branżowym językiem.

11. Idzie na introwertyczy kompromis

Jak poznać że introwertyk się zakochał? Otóż to jedna z bardzo niewielu sytuacji, kiedy introwertyk będzie gotów iść na pewne kompromisy jeśli chodzi o swoje zasady i przyzwyczajenia. Jeśli jego wybranka jest ekstrawertykiem (więcej o relacji z ekstrawertykiem tutaj: <klik>), być może zdecyduje się wyjść od czasu do czasu ze swojej strefy komfortu i spędzić trochę czasu w większym gronie ludzi, bądź podjąć się zajęć na które bez czyjegoś wpływu nigdy by się nie zdecydował. Jedno jest pewne – jeśli introwertyk decyduje się nagiąć swoje dotychczasowe zasady społecznej egzystencji i zaryzykować od czasu do czasu rozładowanie baterii, to musi mieć ku temu bardzo ważny powód…

12. Zmniejsza dla Ciebie swoją przestrzeń osobistą

Na koniec zostawiłam najbardziej chyba oczywisty element po którym można poznać, że ktoś jest w drugiej osobie zakochany. Mam tu na myśli wpuszczenie drugiej osoby do swojej przestrzeni osobistej, którą zwykle chronimy przed osobami z zewnątrz. Introwertycy są z reguły nieco zdystansowani jeśli chodzi o kontakt fizyczny, więc nawet zwykłe przywitanie czy przytulenie może być dla nas bardzo niekomfortowe. Jeśli natomiast pozwalamy drugiej osobie być blisko nas, lubimy jej dotyk, zapach, ciepło – to wyraźny znak, że ta osoba nie jest nam obojętna. Uwaga: przy odpowiednim poziomie zaufania i znajomości okazuje się, że wielu introwertyków to prawdziwi miłośnicy przytulania!

Więcej o tym co warto wiedzieć będąc w relacji z introwertykiem przeczytacie tutaj: <klik>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *