wrażliwość
KSIĄŻKA

Wrażliwość: dar czy przekleństwo?

Mówiliśmy już wcześniej o biblii introwertyków, którą zalecałam do lektury każdemu z Was. Tym razem trafiłam na coś podobnie wyjątkowego, bo biblię wszystkich osób wysoko wrażliwych. Powiem więcej – pomimo mojej względnie dobrej znajomości tematu wrażliwości, ta książka otworzyła mi oczy na jeszcze więcej elementów i zachowań wspólnych dla WWO, lub jak kto woli HSP. Po raz kolejny poczułam się trochę lepiej we własnej skórze, więc jeśli chcielibyście doświadczyć tego samego – sięgnijcie śmiało po „Wrażliwość: dar czy przekleństwo”.

Autorka książki, llse Sand, jest certyfikowanym psychoterapeutą. Co ciekawe, zanim zaczęła działać w tej sferze, ukończyła teologię i przez 11 lat pełniła funkcję proboszcza w jednym z duńskich kościołów. Nie bójcie się jednak, w książce nie ma śladu rozważań duchowych czy kazań moralnych. Całość od początku do końca utrzymana jest w rzeczowej, naukowej, a zarazem wspierającej konwencji.

Jakie są WWO?

Książka „Wrażliwość: dar czy przekleństwo?” składa się co prawda z aż 10 rozdziałów, ale tak naprawdę można podzielić ją na 3 główne części. W pierwszej z nich autorka opisuje czym tak naprawdę jest nadwrażliwość układu nerwowego i czym się objawia. Znajdziemy tu dokładną charakterystykę osób określanych mianem WWO. Moim zdaniem jest to coś, co powinniśmy przeczytać nie tylko my, wrażliwcy, ale także wszystkie osoby z naszego najbliższego otoczenia. Sama podrzuciłam tę książkę mojemu chłopakowi, który pomimo szczerych chęci czasem ma trudności z rozumieniem mojego zachowania. Dzieje się to zwłaszcza wtedy, kiedy doświadczam nadmiaru bodźców zewnętrznych i jestem naprawdę zmęczona.

Rady dla osób wrażliwych

Druga część książki to rady dla osób wrażliwych, które mają pomóc nam zorganizować własne życie zgodnie z typem osobowości. O co dokładnie chodzi? O to, by czerpać z niego maksymalną radość! Przeczytamy o nawiązywaniu kontaktu z innymi ludźmi, o tym jak radzić sobie z gniewem, poczuciem winy i wstydu, a także o trudnościach związanych z relacjami partnerskimi czy rodzicielstwem. Przyznam że na tym etapie książki miałam już poważne wątpliwości, czy Ilse Sand pisząc ją nie obserwowała i nie opisywała przypadkiem dokładnie mojego życia – bo takie właśnie odniosłam wrażenie 😉

Szczypta wiedzy specjalistycznej

Trzecia część książki to natomiast odrobina wiedzy psychoterapeutycznej. Od skłonności WWO do zaburzeń psychicznych, po wskazówki jak pokochać siebie, by zapewnić sobie maksymalny rozwój i wzrost. W ostatnim rozdziale znajdziemy również garść informacji na temat badań naukowych nad wyjątkową wrażliwością. Na zakończenie autorka proponuje nam listę aktywności, które mogą pomóc osobom wrażliwym w utrzymaniu lub odzyskaniu dobrego samopoczucia. Jeśli natomiast lubisz rozwiązywać testy, możesz posłużyć się tym opracowanym przez Ilse Sand, który zbada poziom Twojej wrażliwości.

160 stron skarbów

Sporo jak na jedną książkę prawda? A ta wcale obszerna nie jest, bo ma zaledwie 160 stron! Jest to naprawdę skondensowany i praktyczny „Przewodnik życiowy dla osób wyjątkowo wrażliwych i innych pięknych dusz”. Ja ze swojej strony polecam książkę Ilse Sand z całego serca tym z Was którzy czują, że Wasza wrażliwość jest wyższa niż przeciętna. Sięgnijcie po nią także, jeśli macie osoby WWO w najbliższym otoczeniu, by móc lepiej je zrozumieć i okazać im wsparcie w codziennym życiu. U mnie ten tytuł ląduje oficjalnie na półce ulubionych książek, tak bym mogła w razie potrzeby bez problemu do niego wrócić 🙂 Owocnej lektury!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *