introwertyk
PSYCHOLOGIA

Ty vs Twoje dziecko: Oto czego powinieneś unikać.

Wychowywanie dzieci wymaga nieustannego pilnowania i edukowania… samego siebie. Często w relacjach z najmłodszymi nieświadomie popełniamy błędy które zamiast pożądanego efektu wywołują zupełnie odwrotny skutek. Jest to szczególnie widoczne kiedy nasze dziecko jest introwertykiem. Takie dziecko uważnie obserwuje otoczenie i każde zachowanie rodziców (zwłaszcza w towarzystwie innych osób) może mieć istotny wpływ na jego psychikę.

Rad w tym temacie poszukują zarówno ekstrawertyczni rodzice, jak i ci którzy sami są introwertykami. Nawet zrozumienie natury dziecka nie gwarantuje jeszcze prostej recepty na sukces w jego wychowaniu. Prawdę mówiąc, takiej recepty nie ma i każdy powinien wypracować sobie własny sposób w oparciu o zdobywane doświadczenia. Jednak istnieją pewne popularne sytuacje, które mogą wpłynąć na introwertyczne dziecko wyjątkowo negatywnie i których zalecamy unikać. Oto one:

Celowe wprowadzanie w zakłopotanie

Jeśli masz dowcipne usposobienie i lubisz drażnić się z dziećmi lub się z nich podśmiewać… uważaj. To prawda że zwykle nie ma w tym żadnych złych intencji poza chęcią rozbawienia innych i rozluźnienia atmosfery. Jednak młody introwertyk może nie zrozumieć Twojego poczucia humoru i co więcej, mieć żal że zwracasz się do niego w taki sposób. To jak stąpanie po cienkim lodzie.

Zmuszanie do udziału w dyskusji

Ok, rozumiemy – chciałbyś by Twoje dziecko było towarzyskie i chętnie się wypowiadało. Niestety zmuszając go do rozmowy z innymi nie osiągniesz zamierzonego efektu. Introwertyk musi najpierw poczuć się swobodnie w danej grupie by chcieć się przed nią otworzyć. Jeśli będziesz nalegał by stało się to zbyt szybko, dziecko najprawdopodobniej zupełnie się wycofa.

Sztuczne aranżowanie kontaktów towarzyskich

Załóżmy że widzisz inne ciche dziecko na placu zabaw. Myślisz sobie, że to dobry moment by pomóc Twojemu dziecku zdobyć nowych przyjaciół. Zwołujesz dzieci i je sobie przedstawiasz, a następnie podsycasz rozmowę mówiąc za swoje dziecko. Po chwili dochodzisz do wniosku, że mimo dobrych chęci coś poszło nie tak a dzieci wcale nie mają ochoty się ze sobą bawić. Pamiętaj – drobna pomoc jest dobra, ale musisz wiedzieć kiedy się wycofać i pozwolić znajomości się rozwinąć lub umrzeć śmiercią naturalną.

Żartowanie z dziecka w obecności innych

Jest tylko jedna gorsza rzecz niż żartowanie z dziecka o introwertycznym usposobieniu: robienie tego w obecności innych. Twoje dziecko może być z natury nieśmiałe i skrępowane w towarzystwie i nawet niewinne z pozoru dowcipy pod jego adresem mogą jeszcze pogłębić ten stan.

Pouczanie w towarzystwie

Czy Twoje dziecko nie wywiązało się z powierzonego mu zadania? A może zapomniało powiedzieć ‘dziękuję’? Stawianie go na świeczniku i karcenie w obecności innych ludzi sprawi że jedyne na co będzie miało ochotę to zwinąć się w kłębek i zniknąć. W takim momencie nie zapamięta tego czego powinno się nauczyć. Jeśli chcesz skorygować zachowanie dziecka, lepiej porozmawiaj z nim o tym na osobności.

Zachęcanie do publicznych występów

Być może Twoja córka ma najpiękniejszy głos na świecie a Twój syn opowiada wyjątkowo zabawne dowcipy. Pamiętaj jednak, że nie powinieneś namawiać dziecka do prezentowania swoich umiejętności w towarzystwie innych, jeśli nie ma na to ochoty. Introwertycy nie lubią być w centrum uwagi i nawet jeśli z Twojej perspektywy taki publiczny występ będzie uroczy, główny zainteresowany może widzieć to zupełnie inaczej.

Wypowiadanie się w imieniu dziecka

Ludzie zadają Twojemu dziecku pytanie, a Ty jesteś na tyle szybki że odpowiadasz za nie? Nie tędy droga. Nawet jeśli wychowanek jest nieśmiały i cichy, powinieneś dać mu czas i szansę na zabranie głosu. W przeciwnym razie dasz mu do zrozumienia, że jego zdanie wcale się nie liczy.

Wypełnianie grafiku do granic możliwości

Wiele dzieci ma skrupulatnie rozplanowany czas w ciągu całego dnia, co pozostawia im niewiele czasu dla siebie. Podczas gdy niektóre dzieci mogą to lubić, bardziej introwertyczne osoby mogą czuć się przytłoczone takim trybem życia. Pamiętaj że zbyt wiele atrakcji i bodźców może je zmęczyć i będą wtedy potrzebować nieco więcej czasu na odpoczynek w domu.

Nieuwzględnienie przerw w planie dnia

Jeśli Twoje dziecko ma intensywny dzień, znajdź w międzyczasie przynajmniej krótkie momenty kiedy będzie mogło się wyciszyć. Wyobraź sobie że towarzyska energia u introwertyków działa jak akumulator, który trzeba regularnie ładować. Przebywanie wśród ludzi zwiększa zużycie baterii, a ładowarka znajduje się w spokojnych, lubianych przez dziecko miejscach gdzie ma okazję do chwili prywatności.

Zmuszanie do wyjścia na zewnątrz

Kilkugodzinny pobyt w szkole może być zupełnie wyczerpujący dla młodego introwertyka. Po jego zakończeniu uczeń ma prawo mieć ochotę na relaks w domowym zaciszu. Od czasu do czasu pozwól mu na to, nawet jeśli nie do końca odpowiada Ci fakt, że dziecko siedzi przez całe popołudnie na kanapie czytając książkę. Ono zwyczajnie tego potrzebuje.

Lekceważenie natury dziecka

Najgorszą rzeczą jaką może zrobić rodzic jest karcenie dziecka za bycie introwertykiem. To wbrew pozorom częste sytuacje które można łatwo zaobserwować w miejscach publicznych. „Zacznij się wreszcie odzywać”, „Dlaczego nie bawisz się z innymi dziećmi?” – takie słowa wcale nie pomagają, a wręcz jeszcze pogarszają sprawę.

Uznawanie milczenia za obraźliwe

Małe dziecko może mieć trudność z witaniem się z osobami, które słabo zna. Zdarzają się sytuacje, kiedy nie powie ‘dzień dobry’ mijając dorosłych znajomych rodziców, ale nie oznacza to wcale, że chce być niegrzeczne. Wykaż dużo cierpliwości i spróbuj przekonać dziecko, że nawet drobny gest jak uśmiech czy skinienie głowy sprawi że drugiej osobie zrobi się miło.

Ściąganie na siebie uwagi w miejscach publicznych

Introwertyczne dziecko może przywiązywać dużą uwagę do poprawności swojego zachowania oraz zachowania osób z którymi przebywa. Będzie zastanawiało się jak jest to odbierane przez otoczenie, a zwłaszcza znajomych. Jeśli będziesz zachowywać się głośno w towarzystwie kolegów i koleżanek z klasy dziecka i zwracać na Was uwagę wszystkich, Twoje dziecko może poczuć się zażenowane.

Prowadzenie dyskusji z kolegami dziecka

Twoje dziecko może być bardzo czujne kiedy wie, że obserwują go jego znajomi. Może także poczuć się niepewnie, kiedy włączysz się do dyskusji z jego rówieśnikami i zaczniesz zadawać im zbyt wiele pytań. Zwyczajnie nie będzie wiedziało czego się spodziewać, w końcu dorośli potrafią czasem (nawet nieświadomie) ‘narobić obciachu’ 😉

Dzielenie się z innymi osobistymi faktami

Możesz myśleć, że nie ma nic złego w opowiadaniu o zabawnych gafach lub pomyłkach jakie przydarzyły się Twojemu dziecku kiedy było małe. Jednak pamiętaj, że młody bohater takiej opowieści może poczuć się przez to wyśmiany. Dla dziecka zbiór informacji którymi nie chciałoby dzielić się ze światem najprawdopodobniej odbiega od Twojego rozumienia sfery prywatności.

 

Źródło: www.anxioustoddlers.com/introverted-child/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *