wysoko wrażliwi
KSIĄŻKA

Wysoko wrażliwi

Jeśli należysz do osób wysoko wrażliwych (WWO), o szczególnie wyczulonych zmysłach to książka ‘Wysoko wrażliwi. Jak funkcjonować w świecie który nas przytłacza.’ może Cię zainteresować. To idealna propozycja dla osób które po raz pierwszy mają do czynienia z tym tematem lub jeszcze nie są do końca pewne czy pojęcie HSP (ang. highly sensitive person) dotyczy ich samych. Podstawowe informacje dotyczące WWO znajdziesz chociażby w naszym FAQ, natomiast w celu zgłębienia wiedzy odsyłamy właśnie do lektury propozycji autorstwa Elaine N. Aron.

Elaine N. Aron jest psychologiem, ale jej książki pisane są językiem przystępnym dla każdego z nas. Czytając książkę „Wysoko wrażliwi” można zdziwić się, jak wiele opisanych cech znamy z autopsji lub z obserwacji innych. A wynikają one właśnie z większej reaktywności określonych rejonów mózgu! Jeśli należysz do HSP niejednokrotnie stwierdzisz pewnie, że ta książka jest dokładnie o Tobie. I słusznie – bo jest.

W czterech krokach

Książka składa się z czterech kroków, które jak twierdzi autorka są kluczowe dla pełnej akceptacji siebie i życia w zgodzie z własną naturą. Pierwszy z nich to zrozumienie pojęcia HSP i tego jaki ma ono wpływ na Ciebie i Twoje relacje z otoczeniem. Poznasz nie tylko podstawowe i bardziej szczegółowe fakty na jego temat, ale również będziesz mógł sprawdzić, czy odnosi się ono do Ciebie. Dowiesz się również, jaki wysoka wrażliwość ma wpływ na zdrowie ogólne i styl życia człowieka.

Drugi etap to tzw. przeramowanie czyli analiza swojej przeszłości i tych elementów, które miały kluczowe znaczenie dla kształtowania się Twojej psychiki. Począwszy od dzieciństwa, okresu dorastania, po dorosłość, relacje społeczne, związki i pracę. Często niektóre z nich wciąż utrudniają Ci funkcjonowanie, mimo że nie jesteś tego świadomy. Już sama zmiana podejścia do sytuacji obecnych w pamięci potrafi zdziałać cuda, na czym opiera się zresztą znane z psychologii programowanie neuro-lingwistyczne. O tych właśnie leczniczych właściwościach takiego działania dowiadujemy się w kroku trzecim.

Ostatnia część to nieco porad praktycznych dla osób wysoko wrażliwych, dotyczących zarówno zdrowia fizycznego jak i psychicznego. Zaraz po nich znajdziemy również informacje dla osób które stykają się z HSP w życiu zawodowym. Na przykład pracując w służbie zdrowia, edukacji czy zatrudniając pracowników.

„Wysoko wrażliwi” – moja opinia

Z mojego punktu widzenia znacznie ważniejsza jest pierwsza część książki „Wysoko wrażliwi”, pomagająca niejako oswoić i zrozumieć własną naturę. Czytając drugą połowę można już trochę poczuć się jak w gabinecie u terapeuty, a zdecydowanie nie każda osoba wysoko wrażliwa tego potrzebuje. Pamiętajmy, że podobnie jak introwersja, bycie WWO nie jest chorobą ani nieprawidłowością i dotyczy jednej piątej społeczeństwa! Dlatego nawet jeśli nie dobrniesz do samego końca książki, to warto chociaż poznać jej początek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *