wysoko wrażliwi
KSIĄŻKA

Wysoko wrażliwi

Jeśli należysz do osób wysoko wrażliwych (WWO), o szczególnie wyczulonych zmysłach to książka ‘Wysoko wrażliwi. Jak funkcjonować w świecie który nas przytłacza.’ może Cię zainteresować. To idealna propozycja dla osób które po raz pierwszy mają do czynienia z tym tematem lub jeszcze nie są do końca pewne czy pojęcie HSP (ang. highly sensitive person) dotyczy ich samych. Podstawowe informacje dotyczące WWO znajdziesz chociażby w naszym FAQ, natomiast w celu zgłębienia wiedzy odsyłamy właśnie do lektury propozycji autorstwa Elaine N. Aron.

Elaine N. Aron jest psychologiem, ale jej książki pisane są językiem przystępnym dla każdego z nas. Czytając książkę „Wysoko wrażliwi” można zdziwić się, jak wiele opisanych cech znamy z autopsji lub z obserwacji innych. A wynikają one właśnie z większej reaktywności określonych rejonów mózgu! Jeśli należysz do HSP niejednokrotnie stwierdzisz pewnie, że ta książka jest dokładnie o Tobie. I słusznie – bo jest.

W czterech krokach

Książka składa się z czterech kroków, które jak twierdzi autorka są kluczowe dla pełnej akceptacji siebie i życia w zgodzie z własną naturą. Pierwszy z nich to zrozumienie pojęcia HSP i tego jaki ma ono wpływ na Ciebie i Twoje relacje z otoczeniem. Poznasz nie tylko podstawowe i bardziej szczegółowe fakty na jego temat, ale również będziesz mógł sprawdzić, czy odnosi się ono do Ciebie. Dowiesz się również, jaki wysoka wrażliwość ma wpływ na zdrowie ogólne i styl życia człowieka.

Drugi etap to tzw. przeramowanie czyli analiza swojej przeszłości i tych elementów, które miały kluczowe znaczenie dla kształtowania się Twojej psychiki. Począwszy od dzieciństwa, okresu dorastania, po dorosłość, relacje społeczne, związki i pracę. Często niektóre z nich wciąż utrudniają Ci funkcjonowanie, mimo że nie jesteś tego świadomy. Już sama zmiana podejścia do sytuacji obecnych w pamięci potrafi zdziałać cuda, na czym opiera się zresztą znane z psychologii programowanie neuro-lingwistyczne. O tych właśnie leczniczych właściwościach takiego działania dowiadujemy się w kroku trzecim.

Ostatnia część to nieco porad praktycznych dla osób wysoko wrażliwych, dotyczących zarówno zdrowia fizycznego jak i psychicznego. Zaraz po nich znajdziemy również informacje dla osób które stykają się z HSP w życiu zawodowym. Na przykład pracując w służbie zdrowia, edukacji czy zatrudniając pracowników.

„Wysoko wrażliwi” – moja opinia

Z mojego punktu widzenia znacznie ważniejsza jest pierwsza część książki „Wysoko wrażliwi”, pomagająca niejako oswoić i zrozumieć własną naturę. Czytając drugą połowę można już trochę poczuć się jak w gabinecie u terapeuty, a zdecydowanie nie każda osoba wysoko wrażliwa tego potrzebuje. Pamiętajmy, że podobnie jak introwersja, bycie WWO nie jest chorobą ani nieprawidłowością i dotyczy jednej piątej społeczeństwa! Dlatego nawet jeśli nie dobrniesz do samego końca książki, to warto chociaż poznać jej początek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *